Psychoterapie a obezita:

Obezita bývá někdy nazývána epidemií moderního světa. Uvádí se, že nadváhou trpí asi 60 % naší populace, obezitou asi 40%. Nadbytečná kila jednak zatěžují naše zdraví (mezi nejčastějšími komorbiditami obezity bývá cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo např. bolesti kloubů a páteře), ale také snižují naši sebeúctu a sebevědomí, berou chuť chodit do společnosti, omezují svobodu v pohybu, oblékání a sexualitě, někdy komplikují partnerské vztahy.

Životní stresy, které moderní společnost přináší, vedou u mnohých lidí k hledání úlevy v jídle. Jídlo je všude k dispozici, snadno dostupné a často první po ruce – sáhneme po kousku čokolády a život se na chvíli zdá být sladším. Při vypjatých situacích, dlouhodobé psychické zátěži anebo v krizi nám může pomáhat právě jídlo, které na chvíli poskytne pocit úlevy a zklidnění. Když je nám smutno, cítíme se sami nebo nemilovaní, jídlo poskytne úlevu. Ne nadarmo se říká, že láska je sladká. Citové vztahy, láska, bezpečí a přijetí jsou v našich životech od narození s jídlem pevně svázány.

Obezita má mnoho příčin; její vznik a původ jsou tzv. „multifaktoriální“: podílí se na ní genetika, některá interní onemocnění, životní styl, ale často v největší míře právě psychika.

Nabízím Vám prostor porozumět psychologickým příčinám potíží s nadváhou nebo obezitou. Kdy a proč nabíráte a hubnete? Kdy jíte, nejíte, uzobáváte nebo mlsáte? Porozuměním Vašim vztahům, prožívání a dalším důvodům nadměrného nebo nesprávného stravování se může uvolnit prostor pro odstranění překážek, které Vám brání v redukci hmotnosti.

Kromě bohaté psychoterapeutické praxe vycházím ve své práci z mnohaletých zkušeností v práci s obézními klienty, které jsem získala na privátní obezitologické klinice v Praze.